Už na základnej škole učia, že človek má päť zmyslov, ale až 80 % všetkých informácií prijíma práve zrakom. Prostredníctvom oči prijímame viac ako 90 % všetkých informácií. Je to veľký nepomer, ale je to tak… Slnečné žiarenie je jednoducho nevyhnutné pre život na Zemi. Vďaka svetlu vidíme, vďaka svetlu náš organizmus dokáže riadiť imunitné a liečebné procesy, vďaka svetlu dokonca dokážeme stimulovať našu produktivitu, náladu či pocity. Preto je dôležitosť svetelnej pohody – dostatočné presvetlenie obytného priestoru kľúčovým aspektom bývania. Dbajte o dostatok prirodzeného svetla v každej miestnosti, kde sa budete dlhodobejšie zdržiavať. Veľkoryso riešené okná sa o to spoľahlivo postarajú a v slnečných zimných dňoch vedia vám navyše k tomu pridajú aj energetické zisky.
Avšak to, čo je cez zimu prínosom, môže byť cez leto príťažou. Ak by sme to zhrnuli, tak veľké okná sú cez zimu zdrojom dostatočného svetla a tepla, no v lete je to naopak. Preto je dôležité okná kombinovať s vhodným tienením, ktoré dokážu regulovať tepelné zisky, aj intenzitu osvetlenia.
Veľkosť okien
U nás je zaužívaná prax, ktorá vychádza z noriem stanovujúcich, že veľkosť okien v konkrétnom priestore sa navrhuje v pomere 1/8 k podlahovej ploche miestnosti. Toto je však veľmi všeobecné riešenie, ktoré neberie do úvahy orientáciu na svetové strany, tvar miestnosti, vonkajšie tieniace prvky (balkóny, lodžie), blízkosť a výšku okolitých budov, rastlinstvo či terén. Ak je faktorov, ktoré ovplyvňujú svetelné podmienky, v priestore niekoľko, tak sa pomer veľkosti okenných otvorov a podlahovej plochy posúva až k hodnote 1/5 alebo aj 1/4 podlahovej plochy priestoru. Do týchto číselných hodnôt však musí vstúpiť aj subjektívny pocit majiteľa.
O tvare, veľkosti a umiestnení okien by však mal rozhodnúť architekt, pretože do tvorby projektu vstupujú aj ďalšie faktory, ako dispozícia, charakter domu, proporcie ako aj jeho celkové architektonické stvárnenie.
Priestory s dobre vyriešeným denným osvetlením sú pre človeka príťažlivé a podvedome ich vyhľadáva.
Naše odporúčania:
- Pracovný stôl by mal mať prirodzené denné osvetlenie.
- Na plochu pracovného stola by malo prirodzené denné svetlo dopadať z ľavej strany, ak ste pravák a opačne, aby vaša ruka ktorou píšete, nevytvárala tieň.
- Ak chcete pracovný stôl umiestniť čelom k oknu, je dôležité mať možnosť regulovať množstvo slnečných lúčov.
- Pracovný stôl však nemá byť nikdy umiestnený tak, aby ste za ním sedeli chrbtom k oknu. Dôsledkom bude nedostatok svetla na pracovnej ploche stola a tiež problém s prácou na počítači, pretože monitor bude zle čitateľný odrazmi dopadajúceho svetla.
- Zvážte správne umiestnenie lôžka v spálni. Ostré slnečné svetlo totiž značne vplýva na dôležitosť svetelnej pohody. Pri zobudení vám môže prekážať, najmä ak pracujete do neskorších večerných hodín a ráno si potrebujete dlhšie pospať. Naopak, ak ste ranostaj, ranné lúče vám môžu navodiť povzbudivú a veselú náladu.
- Obývacia izba v tmavom kúte s malými oknami a nedostatkom denného svetla bude pôsobiť depresívne. Preto z celého obytného priestoru by práve v obývačke malo byť najviac prirodzeného denného svetla.
- Aj televízor potrebuje mať správne miesto. Ak bude na obrazovku svietiť slnko, zníži sa viditeľnosť a jeho sledovanie bude nekomfortné, preto je ideálne umiestniť televízor do priestoru s najmenším dosahom prirodzeného svetla alebo tak, aby svetlo z okien smerovalo na jeho zadnú stranu.
- V správne zrealizovanom interiéri je minimálna nutnosť použiť umelé osvetlenie aj počas dňa. Tvar takéhoto interiéru, jeho farebnosť aj použité materiály umožňujú kvalitné a rovnomerné šírenie svetla, prípadne jeho presmerovanie do slabšie osvetlených častí (napríklad pomocou svetlých plôch, zrkadiel, či iných lesklých povrchov).
- Ak je interiér navrhnutý dobre, zabráni aj tvorbe nadmerného jasu, ktorý je pre oko nepríjemný. Priame svetelné lúče môžete tiež zjemniť textíliou, žalúziami, tieniacou technikou, ale aj rastlinami.
- Využívajte prirodzené svetlo v najväčšej možnej miere. Veľké zasklené plochy a prepojenie s exteriérom totiž prostredníctvom prirodzeného svetla prinášajú pozitívnu energiu do interiéru. Okrem toho, že to pozitívne vplýva na psychiku človeka, znížite si aj účty za elektrinu a navyše prispejete k zníženiu produkcie CO2 na našej planéte.
Dôležitosť svetelnej pohody – riešenia VELUX®
Ak si plánujete zaobstarať strešné okná, teraz je ten správny čas kontaktovať predajcu a objednať si VELUX systém. Vďaka tomuto komplexnému riešeniu máte možnosť vyskladať si strešné okno tak, aby presne vyhovovalo vašim potrebám.
Základným prvkom systému VELUX je samotné strešné okno. To je vybavené kvalitným trojsklom, ktoré má vynikajúcu energetickú bilanciu. Okno musí byť osadené spolu so zatepleným lemovaním VELUX, ktoré tým najlepším spôsobom zaistí vodotesné napojenie strešného okna na strešný plášť a zároveň zabráni akémukoľvek úniku tepla. Plisovaný hydroizolačný golier BFX následne zaručí pružné a tesné spojenie medzi hydroizoláciou a okenným rámom. Súčasťou VELUX systému je tiež ostenie okna, ktoré je vyrobené z materiálov odpudzujúcich vodu a vlhkosť. Ostenie je dodávané s parotesnou fóliou VELUX BBX, ktorá zabraňuje kondenzácii.

Ako zákazník máte možnosť ľubovoľne inovovať základný set a doplniť ho o ďalšie funkcie podľa vašich nárokov. Najžiadanejšie je elektrické ovládanie strešných okien. Napojením na elektrický alebo solárny pohon, umožňuje VELUX systém pomocou diaľkového ovládania VELUX INTEGRA® okno otvárať a zatvárať. Ak okno doplníte systémom VELUX ACTIVE®, budete mať vďaka unikátnym senzorom pod kontrolou aj zdravé vnútorné prostredie v dome. Okno sa podľa potreby otvorí alebo zavrie, prípadne sa stiahnu rolety, aby sa dom v lete neprehrieval. Vnútorné aj vonkajšie rolety a žalúzie môžu byť tiež súčasťou VELUX systému ktorý si viete zaobstarať aj dodatočne k už existujúcim oknám.
U nás si vyberiete a vyskladáte svoj systém jednoducho na základe vášho priania.
A to všetko – pri dobrej káve, v príjemnom prostredí nášho REMESELNÉHO CENTRA.
Dohodnite si stretnutie a príďte nás navštíviť.